Modelowanie nosa

 

Korekta nosa jest operacją, która zmienia wygląd nosa, a często również poprawia jego funkcję. Rozmiar i kształt nosa jest dziedzicznie „zaprogramowany” i przechodzi z pokolenia na pokolenie.


Nos zbudowany jest z kości i chrząstek pokrytych skórą. Wygląd nosa można zmienić poprzez zmianę ich wielkości i położenia. Jeżeli bierzesz pod uwagę poddanie się korekcji nosa, musisz najpierw dokładnie mu się przyjrzeć. Stań przed lustrem i spróbuj określić, które części nosa są dla Ciebie szczególnie szpecące i jakie zmiany w jego wyglądzie są Twoim zdaniem niezbędne.


Bardzo pomocna przy poznawaniu własnego nosa będzie dokładna analiza fotografii. Oczywiście doktor Maciej Kuczyński pomoże Ci w ocenie nosa, ale jest bardzo ważne, aby wcześniej przyjrzeć mu się samodzielnie.


Często skargi dotyczą nadmiernie rozwiniętego, „perkatego” koniuszka nosa, garbu na grzbiecie nosa lub skrzywienia nosa. Korekcja może dotyczyć nosa zbyt szerokiego, zbyt długiego, opadającego lub generalnie – zbyt dużego.


Nos w swoim kształcie i wielkości nadaje twarzy określony charakter, może ją zdobić lub szpecić, ale zawsze jest jej częścią. Zbyt duży, garbaty i napięty nos na drobnej twarzy jest równie szpecący, jak zbyt mały, delikatny nosek na dużej, okrągłej twarzy. Oglądając swój nos musisz zwrócić uwagę na całą twarz. Pamiętaj, że nos jest jej częścią. Dlatego planując zabieg korekcji nosa trzeba pamiętać o prawidłowych proporcjach nosa do reszty oblicza.

 

Garb nosa. Garbaty nos

Garb grzbietu nosa koncentruje zbyt dużo uwagi na nosie, maskując atrakcyjne rysy twarzy.

 

Projekcja nosa. Wysoki nos

Czasami nos ma zbyt dużą projekcję – jest zbyt wysoki. „Projekcja” jest terminem, który określa jak daleko nos „wyrasta” powyżej poziomu twarzy. Celem zabiegu korekcji nosa w przypadku wysokiego nosa jest cofnięcie go w kierunku twarzy, ażeby „profil Pinokio” nie zdominował jej.

 

Zbyt mała projekcja nosa. Nos opadający

Koniuszek nosa opada w kierunku wargi górnej, a część kostna nosa pozostaje bez zmian. Taka sytuacja anatomiczna zazwyczaj ma miejsce po urazach lub zabiegach laryngologicznych na przegrodzie, kiedy dochodzi do zniszczenia lub wycięcia części chrzęstnej przegrody. Korekcja nosa ma wtedy na celu uniesienie koniuszka nosa.

 

Nos długi

Wrażenie, że nos jest zbyt długi mają zazwyczaj pacjenci, u których kąt pomiędzy górną wargą a słupkiem nosa jest mniejszy niż 90o (mężczyźni) i 100o (kobiety). Dodatkowo wrażenie nadmiernej długości nosa pogłębia ruchomość nosa, co można szczególnie wyraźnie zauważyć podczas uśmiechu. Za ruchomość nosa odpowiedzialny jest mięsień obniżający przegrodę nosa, który ściąga i napina nos.
Korekcja nosa polega na uniesieniu koniuszka oraz uwolnieniu mięśnia obniżającego przegrodę. Uniesienie koniuszka nosa, zarówno u mężczyzna jak i kobiet, nie może być nadmierne, ażeby uniknąć charakterystycznego, świnkowatego wyglądu „Miss Piggy”
Na starość nosy wydłużają się i opadają. Zatem uniesienie koniuszka nosa jest jednym z elementów odmieniających wygląd twarzy.

 

Nos „perkaty”. Kulka na koniuszku nosa

Koniuszek nosa uformowany jest przez dwie chrząstki skrzydłowe. Jeżeli są one zbyt szerokie i kiedy pomiędzy nimi znajduje się zbyt dużo tłuszczu, wtedy koniuszek nosa przypomina kulkę lub piłkę. Celem korekcji nosa jest zmniejszenie i zszycie chrząstek, wycięcie nadmiaru tkanki łącznej tak, ażeby koniuszek wyglądał delikatniej i harmonizował z resztą nosa.

 

Najczęściej nosy mają jednocześnie kilka z wyżej wymienionych niedoskonałości i operacyjna korekcja nosa powinna kompleksowo poprawić je w jednym czasie.

 

Korekcja nosa po uprzednich zabiegach korekcyjnych.
Wtórna (rewizyjna) korekcja nosa.

Korekcja nosa jest jednym z najtrudniejszych zabiegów chirurgicznych twarzy. Zabiegi chirurgiczne na nosie wymagają od chirurga wielkiego doświadczenia, wyczucia proporcji i piękna oraz szczególnej staranności. Niepowodzenia pierwotnej korekcji nosa najczęściej mogą być naprawione podczas rewizyjnej korekcji nosa, ale trzeba pamiętać, że nos wymaga czasu, ażeby się wygoić. Optymalny czas pozwalający na przeprowadzenie powtórnej korekcji nosa to 1 rok. Czasem mniejsze poprawki można robić szybciej, ale najlepiej jest odczekać 12 miesięcy. Drobne niedoskonałości, w postaci na przykład nierówności grzbietu, czy niewielkich asymetrii, mogą być skorygowane poprzez wstrzyknięcie preparatu kwasu hialuronowego i nie wymagają wtórnego zabiegu korekcji nosa.
Powtórny zabieg jest wielokrotnie trudniejszy niż pierwotna korekcja nosa.

 

Korekcja nosa po urazie

Urazy nosa powodują często jego znaczne zniekształcenia, prowadzące nie tylko do oszpecenia, ale również do zaburzeń oddychania. Operacja korekcji nosa przynosi wtedy nie tylko poprawę wyglądu nosa, ale także przywraca lub poprawia jego funkcję.
Zabieg korekcji nosa po urazie jest zabiegiem dużo trudniejszym niż zabieg estetyczny. Korekcja nosa po urazie może odbyć się nie wcześniej niż 12 miesięcy od wypadku.


Zabiegi dodatkowe

Nos jest bardzo ważnym elementem estetyki twarzy, ale nie jedynym. Analizując starannie rysy twarzy, trzeba zwrócić uwagę na brodę, policzki, czoło, górna wargę i symetrię twarzy.
Nawet bardzo pięknie zoperowany nos nie poprawi wystarczająco estetyki twarzy, gdy szpeci ją cofnięta broda, wąskie usta czy zapadnięte policzki. Podczas jednego zabiegu operacyjnego, kiedy jesteś już i tak znieczulony ogólnie do korekcji nosa, można przeprowadzić również inne korekcje. Doktor Maciej Kuczyński od wielu lat przeprowadza mikroprzeszczepy własnego tłuszczu. To właśnie przeszczepami własnego tłuszczu, zamiast stosowanymi kiedyś silikonowymi implantami, można skutecznie i trwale poprawić rysy Twojej twarzy. Po zabiegu rekomendujemy również aquabrazję (Jet-Peel), ażeby oczyścić skórę nosa i twarzy, poprawić ukrwienie i pozbyć się resztek obrzęku oraz laseroterapię, mającą na celu usunięcie przebarwień skóry i pajączków naczyniowych oraz ujędrnienie skóry twarzy. Takie kompleksowe podejście gwarantuje uzyskanie najlepszego rezultatu zabiegu – największego zadowolenia pacjenta.

 

Korekcja nosa w wadach wrodzonych

Szczególnie częstą wadą wrodzoną, która powoduje zniekształcenia nosa, jest rozszczep wargi. Nos po rozszczepie jest bardzo trudny do korekcji. Wymaga często kilku zabiegów korekcyjnych aby osiągnąć zadowalający efekt.

 

Asymetrie

Większość nosów nie jest idealnie symetryczna. Jedna strona mniej lub bardziej różni się od strony przeciwnej. Czasem jeden profil różni się wyglądem od drugiego, koniuszek nosa jest nieco większy po jednej stronie, dziurki różnią się kształtem i wielkością lub nos nie leży dokładnie na środku twarzy.
Zaburzenia symetrii (asymetrie) są raczej regułą niż wyjątkiem. Większość ludzi ma mniejsze lub większe różnice w ustawieniu oczu, wielkości policzków, ułożeniu zmarszczek i bruzd twarzy. Nigdy jedna strona twarzy nie jest lustrzanym odbiciem drugiej.
Asymetrie budowy nosa powinny być wykryte przed zabiegiem operacyjnym. Musisz zrozumieć, że są czasami bardzo trudne lub niemożliwe do korekcji. Przetrwanie niektórych asymetrii po korekcji nosa nie powinno zaburzać ogólnej oceny zabiegu. Doktor Maciej Kuczyński wskaże asymetrie Twojej twarzy i nosa podczas konsultacji.

 

Kiedy najwcześniej mogę już poddać się zabiegowi korekcji nosa?

Przyjmuje się, że już młody człowiek może bezpiecznie poddać się zabiegowi korekcji nosa. Jest to możliwe w czasie, kiedy nos osiągnie swój ‘dorosły’ kształt, czyli zwykle około 15 roku życia u dziewcząt i 16-17 lat u chłopców. Można w skrócie stwierdzić, że jeżeli nos przestał Ci rosnąć, to prawdopodobnie osiągnąłeś już wiek odpowiedni do przeprowadzenia korekcji nosa.

 

Czy nie jestem zbyt stary na przeprowadzenie korekcji nosa?

Oprócz ogólnego, dobrego stanu zdrowia, umożliwiającego bezpieczne przeprowadzenie zabiegu korekcji nosa w znieczuleniu ogólnym, nie ma szczegółowych górnych granic wieku do dokonania tej operacji. Dojrzały człowiek zazwyczaj miał wystarczająco dużo czasu ażeby przyzwyczaić się do widoku swojego nosa i zazwyczaj potrzebuje zbiegu, który nie zmienia znacząco kształtu nosa, ale raczej delikatnie poprawia jego niekorzystne cechy.
Warto również przypomnieć, że z wiekiem nos wydłuża się i opada. Korekcja nosa może unieść opadający koniuszek nosa i przez to znacząco odmłodzić twarz - nawet, gdy nie zmienia się innych struktur nosa.
Istnieje jednak duża grupa osób dojrzałych, które nie lubią swoich nosów od dzieciństwa i wymagają bardziej złożonych korekcji nosa.

 

Kto potrzebuje korekcji nosa?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Niewielki garbek na nosie jest bez znaczenia dla jednego, dla drugiej osoby urasta do rangi tragedii życiowej.
Poprawa wyglądu nosa może wzmocnić samoocenę i spowodować lepsze samopoczucie pacjenta.

 

Na czym polega korekcja nosa?

Nos składa się z twardej konstrukcji kostno-chrzęstnej pokrytej skórą. To właśnie od szkieletu, złożonego z kości i chrząstek, zależy rozmiar i kształt nosa, a skóra opina się na tym stelażu. Podczas korekcji nosa zmieniamy rozmiar, kształt  i położenie elementów szkieletu nosa. Skóra dostosowuje się do tej nowej architektury nosa i ukazuje zmiany dokonane podczas operacji. Nos musi wyglądać naturalnie i pasować do twarzy. Grubość skóry nosa, rysy twarzy, wzrost, wiek, płeć - to czynniki, które muszą mieć wpływ na decyzję, co do zmian, których można dokonać w Twoim nosie. O tym doktor Maciej Kuczyński będzie z Tobą rozmawiał podczas konsultacji. Czasami niezbędna jest dodatkowa operacja, którą przeprowadza się 1 rok po pierwotnej korekcji nosa, ażeby uzyskać najbardziej pożądany efekt. Nie jest to bardzo częste, ale na pewno takie sytuacje się zdarzają.

 

Co można osiągnąć korekcją nosa?

Zabiegami korekcji nosa można poprawić większość niedoskonałości, które dotyczą wielkości, kształtu i funkcji nosa.
Trzeba jednak pamiętać, że korekcja nosa nie jest tak przewidywalna, jak lepienie z gliny. Nie można przenieść cudzego osa na Twoją twarz, a chirurg nie jest z stanie wykonać wszystkich upragnionych zmian na Twoim nosie. Nawet jeśli operacja przebiegnie doskonale, nos wygoi się świetnie i nawet gdy Ty będziesz zadowolony z wyniku zabiegu, to zawsze zarówno Ty jak i chirurg będziecie nadal mogli odszukać pewne niedoskonałości na Twoim nosie, które pozostały po zabiegu lub też pewne części nosa, gdzie poprawa jest mniejsza niż spodziewana.

Na końcowy wynik korekcji nosa ma wpływ wiele czynników:

 • grubość i spoistość Twojej skóry,
 • grubość, wytrzymałość, kształt i symetria kości i chrząstek nosa,
 • sposób w jaki tkanki Twojego ciała goją się po zabiegu,
 • doświadczenie i sprawność techniczna chirurga.

Niektóre zmiany kształtu nosa dają się lepiej przewidzieć niż inne. Na przykład ścięcie garbu jest bardziej przewidywalne, niż korygowanie problemów po wcześniejszym nieudanym zabiegu. Ponieważ tkanki poszczególnych ludzi reagują rozmaicie na zabieg operacyjny, żaden chirurg nie jest w stanie w pełni zagwarantować wyniku zbiegu. Trzeba zawsze pamiętać, że celem jest poprawa, a nie perfekcja. Mając realistyczne oczekiwania i odpowiednią motywację, można zaakceptować nie do końca perfekcyjne rezultaty.
Korekcja nosa jest uwieńczona sukcesem jeżeli pacjent jest zadowolony po zabiegu. Jeżeli chcesz, żeby Twój nos był perfekcyjny, jeśli wymagasz od chirurga ażeby dokonał kompletnej korekcji wszystkich części nosa, zamiast polepszyć ich wygląd, lepiej nie poddawaj się zabiegowi.
Nigdy nie będziesz zadowolony z efektu korekcji nosa, jeżeli Twoje oczekiwania znacząco przewyższają możliwe do osiągnięcia rezultaty.
Ta operacja jest tylko dla Ciebie. Nawet jeśli ktoś z Twoich najbliższych zauważy korzystną zmianę na Twojej twarzy, nie oczekuj że wszyscy coś zauważą.
Wyniki zabiegu są często subtelne, Twoi znajomi prawdopodobnie w ogóle ich nie zauważą – nie są tak dobrymi obserwatorami.
Zabieg chirurgiczny, który podejmuje się w celu zwrócenia uwagi innych, prawie zawsze jest chybiony.

 

Dlaczego poświęcamy nosowi tyle uwagi?

Nos jest głównym obszarem estetycznym twarzy. Jest na jej środku, jest jej częścią, którą można najłatwiej chirurgicznie zmienić. Nos jest wyrazem siły, przyczynia się do podkreślenia cech męskości lub kobiecości twarzy oraz jej charakteru.

 

Oddychanie przez nos

Przegroda nosa jest strukturą dzielącą nos na dwie części – prawą i lewą. Stanowi również element podporowy koniuszka nosa. Jeżeli przegroda nie leży w środku nosa lub jest połamana czy wygięta, może wtedy częściowo lub całkowicie zablokować przewód nosowy po jednej lub obydwu stronach, utrudniając lub uniemożliwiając oddychanie przez nos.
Oddychanie przez nos jest prawidłową, fizjologiczną drogą oddychania.
Powietrze wciągane przez nos prawidłowo oczyszcza się i nawilża. Oddychanie przez nos zmniejsza częstotliwość zakażeń górnych dróg oddechowych, poprawia wydolność organizmu i pomaga w leczeniu chrapania.
Podczas estetycznej korekcji nosa dr Maciej Kuczyński dokonuje również korekcji skrzywienia przegrody i innych jej zaburzeń, w celu poprawienia oddychania przez nos.
Jeśli nie potrzebujesz zmian w wyglądzie zewnętrznego nosa, lecz tylko chcesz poprawy oddychania przez nos, możesz mieć przeprowadzoną operację zwaną „septoplastyką”, czyli korekcją przegrody nosa. Podczas tego zabiegu zwraca się uwagę tylko na korekcję wad przegrody i poprawę oddychania przez nos, bez zmiany zewnętrznego wyglądu nosa.
Oprócz skrzywień przegrody również inne zaburzenia anatomiczne mogą być przyczyną zaburzeń oddychania przez nos i mogą wymagać interwencji laryngologa.

 

Po złamaniu nosa

Po złamaniu nosa zaleca się odczekanie przynajmniej kilku tygodni przed podjęciem jakiejkolwiek interwencji chirurgicznej - do czasu ustąpienia obrzęku spowodowanego urazem. Gdy obrzęk ustąpi będzie można bardziej precyzyjnie ocenić skutki urazu. Wtedy też będzie można dokonać operacyjnej korekcji złamań nosa oraz, jeśli pacjent tego chce, przeprowadzić inne estetyczne korekcje nosa.
Po operacji do przewodów nosowych będą włożone setony, które usuwa się po 2-3 dniach. Opatrunek gipsowy z grzbietu nosa zdejmuje się po siedmiu dniach.

 

Blizny

Większość cięć jest zlokalizowana wewnątrz nosa. Jedyne cięcie zewnętrzne jest zlokalizowane na słupku nosa. To cięcie goi się bardzo dobrze i jest zazwyczaj niewidoczne po zakończeniu gojenia. Gdy trzeba zwęzić nozdrza, cięcie ukrywa się w miejscu gdzie skrzydełka nosa dotykają policzków.

 

Znieczulenie

Korekcje nosa (kompleksowe) odbywają się w znieczuleniu ogólnym. Tylko drobne zabiegi korekcyjne przeprowadzić można w znieczuleniu miejscowym.

 

ZALECENIA POOPERACYJNE
PO ZABIEGACH CHIRURGICZNYCH NOSA

 1. Ograniczenie aktywności fizycznej przez 4-6 tygodni po zabiegu operacyjnym.
 2. Zmiana opatrunku pod nosem kilka razy dziennie do chwili usunięcia setonów.
 3. Usunięcie setonów za 2 dni. Natłuszczanie wazeliną 3-4x dziennie przewodów nosowych.
 4. Natłuszczanie wazeliną blizny słupka nosa 3-4x dziennie.
 5. Stosowanie przez 3 tygodnie kropli do nosa „Sulfarinol” 3-4x dziennie oraz „Aescin” 3x2 tabl. przez 2 tygodnie.
 6. Stosowanie kremu „Auriderm” na zasinienia twarzy.
 7. Usunięcie gipsu i szwów ze słupka nosa 7-10 dni po zabiegu (szwy w przewodach nosowych rozpuszczą się same ok. 1 miesiąca po zabiegu pod wpływem natłuszczania).
 8. Masaż blizn słupka nosa rozpocząć około 2 tygodnie po usunięciu szwów poprzez uciskanie opuszką palca rano i wieczorem przez okres 3 miesięcy. Przed przystąpieniem do masażu natłuścić  bliznę.
 9. Ochrona przed urazami.
 10. Ochrona przed promieniami UV przez 3-6 miesięcy.
 11. Badanie kontrolne za miesiąc i 3 miesiące od daty zabiegu lub w razie potrzeby.
 12. Zalecana seria zabiegów złuszczających (JetPeel) 3-4 tygodnie od daty zabiegu.
 13. W razie wystąpienia pajączków naczyniowych na skórze nosa, zalecana jest laseroterapia.


Cennik

Korekcja nosa

od 15000 PLN

Korekcja nosa po zabiegach w innych ośrodkach

od 17000 PLN


Galeria

Chirurgia plastyczna  •  Chirurgia naczyniowa  •  Ortopedia  •  Medycyna estetyczna  •  Chirurgia szczękowo-twarzowa  •  USG Doppler
Start  •  Aktualności  •  Kontakt  •  Dojazd  •  Lekarze, personel  •  Zabiegi  •  Cennik  •  Galeria  •  Nowości, promocje